Aktualności

Dalie i cynie - letnie księżniczki

Dodano: 9 sierpnia 2016

Dalie, zwyczajowo zwane georginiami, pochodzą z obszaru Meksyku i Gwatemali. Zostały sprowadzone do Europy w II połowie XVIII wieku , miały zastąpić bulwy ziemniaka. Swoją popularność zawdzięczają żonie Napoleona Józefinie, która rozmnożyła je w swoich ogrodach, stamtąd trafiły do Londynu, gdzie zyskały ogromną popularność. Zakładano nawet towarzystwa miłośników tych kwiatów. Dziś mamy ich w uprawie tysiące, a bogactwo kolorów form i odmian przyprawia o zawrót głowy.

 

Dalie są proste w hodowli, nie mają zbyt wygórowanych wymagań, najlepiej rosną na lekko przepuszczalnej żyznej glebie. Wybierać dla nich należy słoneczne osłonięte od wiatru stanowiska. W przypadku słabszych gleb stosujemy nawożenie nawozem wieloskładnikowym lub kompostem  w okresie od czerwca do połowy sierpnia. Podczas nawożenia pamiętajmy o tym, aby nie przesadzić z azotem, bo możemy doprowadzić do zbyt intensywnego rozrostu liści, a co za tym idzie do słabszego kwitnienia.

W czasie kwitnienia obcinajmy przekwitnięte kwiaty, to pobudzi roślinę do zawiązywania nowych pąków kwiatowych. Pędy dalii są dość kruche więc, wysokie okazy w celu zabezpieczenia przed połamaniem przez wiatr czy deszcz warto wyposażyć w podpory. Jeśli chcemy uzyskać duże dorodne kwiaty zostawmy na gałązkach po 3-4 najsilniejsze pąki, resztę obetnijmy.

Dalie świetnie nadają się na rabaty, zwłaszcza odmiany o wysokim wzroście. Niskie odmiany można wykorzystać na skalniaki, czy obwódki rabat. Radzą sobie też w pojemnikach czy donicach jako kwiaty balkonowe i tarasowe. Można je też wykorzystać w bukietach jako kwiaty cięte.

Po przekwitnięciu jesienią, a najlepiej po pierwszych przymrozkach, ścinamy łodygi i delikatnie wykopujemy bulwy, przechowujemy je w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Ponownie sadzimy na przełomie kwietnia i maja.

 

 Kolejne urocze i bardzo kolorowe kwiaty, które polecamy do ogrodu to cynie zwane też jakobinkami. Ich obecność przywołuje na myśl ciepły klimat wiejskich ogrodów, a mnogość form i odmian pozwala tworzyć niesamowite kompozycje.


Nasiona wysiewamy pod koniec marca, a rozsadę do gruntu od połowy maja do  początku czerwca. Cynie wymagają słonecznego stanowiska z żyzną ciepłą glebą, lekko wilgotną o zasadowym pH. Na stanowiskach półcienistych i cienistych mogą słabiej kwitnąć, są też bardziej  podatne na choroby grzybowe.

Pamiętajmy, aby sadzić je na odchwaszczonym stanowisku. Później spulchniajmy i odchwaszczajmy stanowiska z cyniami. To zabezpieczy je przed chorobami i szkodnikami. Na słabszych glebach stosujemy nawożenie organiczne, najlepiej w płynnej postaci. W razie przedłużającej się bezdeszczowej pogody cynie podlewamy.

Cynie to rośliny jednoroczne, pamiętajmy aby unikać wysiewania ich w tym samym miejscu w kolejnych latach. Są odporne na przesadzanie więc nie bójmy się ich uprawiać z rozsady. Cynie podobnie jak dalie możemy wykorzystać na rabaty, lub obwódki rabat, ale świetnie prezentują się  na większych powierzchniach jako barwne łany kwiatowe, np. na tle murków czy ogrodzeń, nadają się też do kompozycji kwiatowych jako kwiaty cięte.

 

Oby dwie grupy dalie i cynie, polecamy do ogrodów zarówno amatorom jak i doświadczonym działkowiczom, ze względu na długi okres kwitnienia i łatwość w uprawie. Ogrom barw i form na pewno sprawi, że nasze ogródki, aż do pierwszych przymrozków będą kolorowe i piękne.

 

Agnieszka Twardowska – Wybraniec

Instruktor ogrodowy w ROD im. H. Wieniawskiego w Rzeszowie

 

Zdjęcia:  https://pixabay.com/pl/

 

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl