flash
Aktualności
Kapusta ozdobna
Dodano: 18 czerwca 2025
Kapusta ozdobna (Brassica oleracea), to propozycja dla wszystkich tych ogrodników, którzy lubią otaczać się ciekawymi roślinami, przyciągającymi spojrzenia. Kapusta ozdobna jest oryginalna, dobrze znosi przymrozki i można ją wykorzystać w wielu różnych celach. Może być przeznaczona dla miłośników jesiennych dekoracji, dla osób ceniących praktyczne rozwiązania, dla osób szukających oryginalnych dekoracji.
Co wiemy o kapuście ozdobnej?
Formy dzikie pochodzą z atlantyckich wybrzeży Europy. Są to rośliny dwuletnie, rzadziej jednoroczne, o pędach lekko zdrewniałych. Liście dołem krótkoogonkowe, a górne siedzące, są gładkie, w różnych odcieniach zieleni. Kwiatostanem są grona z luźno osadzonymi, biało-żółtymi kwiatami. Owocem jest łuszczyna.
Odmiany ozdobne mają luźne rozety okrągłych, różnorodnie wybarwionych liści; liście dolne są mniej lub bardziej szarozielone, a tylko w nielicznych odmian intensywnie zielone. Na ich tle wyróżnia się górne, najmłodsze blaszki liściowe o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej.
Rośliny najlepiej rosną na glebach gliniastych, żyznych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych. Nasiona można wysiewać bezpośrednio na miejsce stałe, ale lepiej produkować rozsadę. Ze względu na to, że ładne wybarwienie liści następuje, gdy temperatura w nocy spada poniżej 10 C, kapustę ozdobną uprawia się najczęściej na zbiór jesienią.
Nasiona należy wysiewać w czerwcu, a siewki pikować do doniczek. Przy uprawie na kwiat cięty, gdy rośliny osiągną wysokość 20 cm, dolne liście należy usunąć; czynność tę powtarza się kilkakrotnie. Podczas zbioru wyrywa się pędy z korzeniami i natychmiast umieszcza w pojemnikach z wodą; korzenie odcina się dopiero po kilku godzinach.
Kapusta ozdobna może być podatna na szarą pleśń (wykonujemy tu oprysk Switch 62,5 WG) i na Plamistość liści (oprysk z Polyversum WP).
Kapustę ozdobną odnajdziemy w ogrodach, na balkonach, tarasach, w stroikach i bukietach. Kapusta ozdobna jest doskonałym uzupełnieniem rabat, zwłaszcza jesienią, gdy tworzy efektowne kompozycje z innymi roślinami, takimi jak chryzantemy czy wrzosy. Można ją uprawiać w donicach, tworząc kolorowe aranżacje, które dodają uroku przestrzeniom zewnętrznym. Kapusta ozdobna wyróżnia się różnorodnością kolorów i kształtów liści, co pozwala na tworzenie unikalnych kompozycji. Wytrzymuje przymrozki, co sprawia, że może zdobić ogród do późnej jesieni i wczesnej zimy. Stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych roślin ozdobnych. Mimo że jest uprawiana głównie dla ozdoby, kapusta ozdobna jest jadalna i może być wykorzystywana w kuchni.
Oto kilka odmian:
‘Osaka Green White’, u której kolejność barw jest od białego tła z liści dolnych wyraźnie odróżnia się rozeta zielonych liści górnych. Liście są okrągłe lub jajowate, gładkie bądź kędzierzawe, a nawet postrzępione.
Do odmian silnie rosnących, o wysokości 50-80 cm, należą:
‘Sunrise’ – o liściach białych i
‘Sunset’ – o liściach czerwonych.
Odmiany niskie, o wysokości 25-30 cm, pochodzą najczęściej z grupy Tokyo, Kyoto lub Osaka.
Odmiany wysokie kapusty uprawia się na kwiat cięty w gruncie lub pod osłonami, a niskie można sadzić na kwietnikach lub w pojemnikach.
W.M.
Komunikat
Zobacz więcej
Wydawnictwo
PORADY PRAWNE
w Okręgu Podkarpackim PZD w Rzeszowie
dla
członków organów w ROD oraz działkowców
odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 13.30 do 15.00
tel. 17/8543552
e-mail: poradyprawne@podkarpacki.pzd.pl
- OZ Toruńsko – Włocławski PZD w Toruniu
- OZ PZD w Szczecinie
- OZ PZD w Poznaniu
- OZ PZD w Bydgoszczy
- OZ Śląski PZD w Katowicach
- OZ Mazowiecki PZD w Warszawie
- OZ PZD w Gdańsku
- OZ PZD w Kaliszu
- OZ PZD w Lublinie
- OZ PZD w Legnicy
- OZ Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie
- OZ Sudecki PZD w Szczawnie-Zdroju
- OZ PZD w Zielonej Górze
- OZ PZD we Wrocławiu
- OZ PZD w Pile
- OZ Małopolski PZD w Krakowie
- OZ PZD w Elblągu
- OZ PZD w Częstochowie
- OZ PZD w Łodzi
- OZ PZD w Koszalinie
- OZ PZD w Opolu
- OZ Podlaski PZD w Białymstoku
- OZ Świętokrzyski w Kielcach
- OZ PZD w Gorzowie Wielkopolskim
- OZ PZD w Słupsku