Aktualności

Minister Skarbu Państwa odpowiada na interpelację poselską w sprawie reprywatyzacji

Dodano: 30 kwietnia 2015

"W odniesieniu do postulatów Polskiego Związku Działkowców dotyczących zablokowania możliwości restytucji mienia należy zauważyć, że roszczenia reprywatyzacyjne dawnych właścicieli lub ich następców prawnych co do zasady nie mogą być zaspokajane poprzez zwrot nieruchomości w tych sytuacjach, w których nieruchomość została zbyta na rzecz osoby trzeciej - podmiotu prywatnego, tj. gdy decyzja nacjonalizacyjna wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takim przypadku sąd powszechny zasądza odszkodowanie. Jednak w zależności od okoliczności konkretnej sprawy sąd może uznać, że nie zachodzą nieodwracalne skutki prawne i brak jest podstaw do odmowy zwrotu danej nieruchomości w naturze, jednak ocena taka leży w wyłącznej kompetencji sądu" - odpowiada Minister Skarbu Państwa na interpelację poselską Macieja Orzechowskiego z PO w sprawie ustawy reprywatyzacyjnej.

Interpelacja nr 32232 do ministra skarbu państwa w sprawie tzw. ustawy reprywatyzacyjnej

Szanowny Panie Ministrze!

Ustawa reprywatyzacyjna ma na celu ostateczną regulację sytuacji własności nieruchomości na terenie Rzeczypospolitej Polski. Jak uważają przedstawiciele Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, zjawisko roszczeń byłych właścicieli do nieruchomości zajmowanych przez ogrody od lat zalicza się do głównych problemów, z jakimi borykają się działkowcy w Polsce. Związek postuluje więc koncepcje uchwalenia ustawy, która ma regulować kwestię reprywatyzacji w sposób kompleksowy i, jak uważają jego przedstawiciele, uwzględniający interesy wszystkich stron procesu.

Warto przypomnieć, iż w ramach tzw. komunalizacji mienia Skarb Państwa przekazał samorządom i osobom prywatnym szereg znacjonalizowanych po wojnie nieruchomości, w tym także obiekty zabytkowe, które od lat służą społeczności lokalnej. Zmiany ustrojowe i jednoczesny brak ustawy reprywatyzacyjnej spowodował, że spadkobiercy byłych właścicieli przebywający poza granicami Polski wytoczyli przeciwko samorządom, a także osobom prywatnym z powództwa cywilnego procesy o zwrot nieruchomości.

Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców zauważa, iż przez minione lata bardzo liczna grupa obywateli w dobrej wierze i przekonaniu o ochronie swych praw, gospodarowała na majątku objętym dziś roszczeniem. Ich zdaniem rozwiązania prawne powinny przesądzić o zaniechaniu dotychczasowych praktyk. Zdaniem działkowców przy opracowaniu nowych treści ustawy reprywatyzacyjnej powinno brać się pod uwagę stan obecny, bez podejmowania prób przywrócenia stanu dawnego, co ich zdaniem jest już niemożliwe i byłby krzywdzące dla współczesnych obywateli. Polski Związek Działkowców wprost postuluje zablokowanie restytucji mienia, w tym nieruchomości, a zastąpić ją miałoby prawo odszkodowania, którego wymiar uwzględniłby możliwości ekonomiczne Państwa.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniem o stopień zaawansowania prac nad ustawą reprywatyzacyjną i o możliwość uwzględnienia w niej zapisów postulowanych przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.

Z poważaniem

Maciej Orzechowski

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl