Aktualności

Pieniądze na nietypowe zajęcia dla maluchów przekazała Gmina Kolbuszowa i ROD "Prefabet". Dzieci będą działkowcami.

Dodano: 28 lutego 2017

Przez cały rok będą pracować na ogródkach działkowych. Nie tylko zajmą się przygotowaniem ziemi, ale później też robieniem przetworów z zebranych plonów.

Na pomysł zorganizowania nietypowych zajęć wpadli kolbuszowscy działkowcy zrzeszeni w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Prefabet” w Kolbuszowej.

- To nie będą pierwsze takie warsztaty. Podobne, ale na mniejszą skalę, organizujemy u nas już od kilku lat. Zaczęło się od tego, że kiedyś moja mała córka przyprowadziła na ogródki działkowe grupę przedszkolaków. Dzieciom tak się u nas spodobało, że z każdym rokiem coraz więcej maluchów zaczęło nas odwiedzać - wspomina początki Andrzej Chmielowski, prezes ROD „Prefabet” w Kolbuszowej.

W ostatnich latach działkowcy organizowali dla przedszkolaków trzy spotkania w roku. Dzięki temu, że ROD „Prefabet” otrzymał od władz gminy Kolbuszowa dotację, takich spotkań będzie w tym roku dziesięć. - Obecnie jesteśmy na etapie gromadzenia materiałów i kupowania niezbędnego sprzętu. Potrzebne będą m.in. małe grabki i inne niezbędne rzeczy dla małych działkowców - mówi prezes.

Pierwsze spotkanie planowane jest wczesną wiosną. - Dzieci przygotują grządki i wysieją nasiona ulubionych warzyw. Następnie mali działkowcy zajmą się pielęgnacją grządek. Czeka ich podlewanie i pielenie. Podczas specjalnej prelekcji dzieci będą mogły zapoznać się z naturalnymi metodami ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Dowiedzą się, do czego służy kompostownik i jak być eko - tłumaczy Andrzej Chmielowski. Dodaje, że podczas zbiorów owoców i warzyw dzieci zobaczą również, jak przetwarzać plony. - Pod nadzorem dorosłych będą mogły zrobić sok lub dżem z truskawek czy malin. Nauczą się, jak ukisić ogórki, jak zrobić przecier pomidorowy i inne przetwory. Po jesiennych porządkach i przekopywaniu ziemi z kompostem, na uczestników warsztatów czekać będą pieczone ziemniaki i zrobione wcześniej przetwory. Z kolei późną jesienią dzieci będą budować karmniki, a zimą będą dokarmiać ptaki. Zwieńczeniem nauki będzie wspólne lepienie bałwana - dodaje prezes.

W warsztatach mogą wziąć udział nie tylko przedszkolaki, ale również uczniowie szkół podstawowych z klas 1-3. Dzieci z gminy Kolbuszowa zainteresowane zajęciami mogą się zgłaszać do swoich wychowawców lub dyrekcji szkoły. - Wstępnie założyliśmy, że weźmie w nich udział 60 dzieci. Z doświadczenia jednak wiemy, że tego rodzaju zajęcia cieszą się u nas ogromnym zainteresowaniem, więc spodziewamy się ponad 100 uczestników - mówi A. Chmielowski.

Skąd takie zainteresowanie? - Rodzice tych dzieci na ogół nie posiadają działki czy chociażby przydomowego ogródka. Wszelkie działania związane z pracą w ogrodzie wydają się dla maluchów czymś nowym i bardzo atrakcyjnym. Poza tym miłe spędzenie czasu na łonie natury wyzwala w dzieciach ogrom radości - tłumaczy prezes.

 

Dzieci pod nadzorem dorosłych zajmą się między innymi pielęgnacją grządek

Fot. Archiwum ROD „Prefabet”

 

Małgorzata Motor

Dziennikarz Gazety Codziennej NOWINY, portalu Nowiny24.pl

Redaktor gazet Nasze Miasto Łańcut, Nasze Miasto Strzyżów, Nasze Miasto Kolbuszowa

Redaktor portalu NaszeMiasto.pl, StrefaBiznesu.pl

 

 

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul. prof. Ludwika Chmaja 4, 35-021 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 tel. Ośrodek Finansowo - Księgowy 17/ 85-43-557