Aktualności

Przechowywanie owoców i warzyw

Dodano: 7 stycznia 2016

 Zapasy działkowych warzyw i owoców powoli się kończą. Coraz częściej amatorzy zdrowej żywności i działkowcy również, odwiedzają bazary i targowiska z chęcią dokonania zakupu świeżych warzyw i owoców. Wiele osób korzysta z pomocy żywnościowej, którą organizują koła Caritas. W ramach tej pomocy dostarczane są owoce i warzywa, których nie sposób jest spożytkować w ciągu kilku dni. Spróbujmy je przechować.

Jeżeli mamy zimną spiżarnię możemy przechowywać w drewnianych, ażurowych skrzynkach jabłka i gruszki. Jabłka dobrze przechowują się w temperaturze 0-4°C, gruszki lubią chłód: od -1 do +1ºC. W każdej skrzynce nie powinno być więcej, niż 15 kg owoców. Zakupione teraz, w zależności od odmiany i warunków, powinny postać 6-8 tygodni. Koniecznie trzeba co jakiś czas sprawdzać zdrowotność owoców i natychmiast wyrzucać te z plamami i pleśnią.
Skrzynki ustawiamy na podkładach, żeby była pod nimi wolna przestrzeń i przepływ powietrza. Owijamy skrzynki folią z góry i po bokach. Przyhamujemy w ten sposób procesy starzenia, owoce nie przejdą zapachem warzyw i nie zakurzą się.
 
Jeżeli mamy niewiele owoców, luźno zawińmy je w woskowany papier i ułóżmy w chłodzie. Można włożyć owoce i warzywa do lodówki, na dolna półkę, pamiętając o przekładaniu warstw ręcznikami papierowymi, które wchłoną nadmiar wody. Ręczniki trzeba systematycznie wymieniać. Ale w takich warunkach nasze warzywa krótko przetrwają. Po 2-3 tygodniach zaczną pojawiać się młode listki, które oczywiście można usunąć, ale lepiej warzywa spożytkować.
 
Warzywa szybciej tracą wodę i szybciej psują się w obecności owoców, które dojrzewając lub psując się wydzielają dużo etylenu, który z kolei przyspiesza dojrzewanie plonów. Najlepiej więc, przechowujmy marchew, pietruszkę, seler, buraki, skorzonerę i pory w zimnej, osobnej piwnicy, przesypując je warstwami wilgotnego piasku. Cebulę i czosnek najlepiej jest przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. W lodówce szybko zgniją.
 
Jeżeli kupujemy owoce, to starajmy się nabywać tylko taką ilość, żeby zjeść je w ciągu 2-3 dni. W naszych mieszkaniach jest teraz ciepło i sucho, a nie każdy ma zimną spiżarnię i dużo miejsca w lodówce. A co najważniejsze, kupując warzywa lub owoce w sklepie lub na giełdzie, kupujemy wyciągnięte ze specjalnych warunków, jakie panują w przechowalni. W wielkich przechowalniach jest mniej tlenu, który przyspiesza procesy starzenia się owoców i jest stała, określona temperatura. W takich warunkach jabłka wytrzymują do pojawienia się kolejnych, tegorocznych owoców. Poza tym, nigdy nie wiemy, jak długo leżą owce w skrzynkach na giełdzie, czy przemarzły podczas mrozów i czy mają jeszcze smak. Źle przechowywane owoce i warzywa tracą wodę, marszczą się i nie są już takie smaczne. Podczas przechowywania pojawiają się również choroby na owocach i warzywach. Wszystkie plony porośnięte pleśnią lub pokryte brunatnymi plamami należy wyrzucić. Głównymi sprawcami chorób są grzyby, które produkują mykotoksyny szkodliwe dla naszego zdrowia.
 
Jadwiga Brzozowska
Instruktor ogrodnictwa OP PZD Rzeszów 
 
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl