Aktualności

Społeczna Służba Instruktorska kończy pracę w tym sezonie

Dodano: 16 października 2018
Wspólne zdjęcie z p. Krzysztofem i Grzegorzem Wawrzonek.W mateczniku.Rzepa oleista jako poplon odkaża glebę z nicieni.Tak rosną młode drzewka.Pokaz szczepienia.Na dołowniku, gotowe drzewka do sprzedaży.Odważni smakują rzepę.Nie ma to, jak ciepły posiłek.Narada w Tarnobrzegu

W Okręgu Podkarpackim PZD mamy 162 rodzinne ogrody działkowe, w których działa 180 Instruktorów ogrodowych, oraz 6 okręgowych i 2 krajowych. Zdecydowana większość z nich jest wieloletnimi i doświadczonymi działkowcami, którzy w miarę możliwości czasowych i zdrowotnych, poświęcają swój czas dla ogrodu. Większość instruktorów aktywnie pracuje w ogrodach, ale do pracy zachęcamy wszystkich instruktorów i dążymy do tego aby w każdym ogrodzie był przynajmniej jeden instruktor na 100 działek rodzinnych.

4-go października br. miało miejsce szkolenie dla instruktorów ogrodowych z Mielca w szkółce drzew owocowych Pana Grzegorza Wawrzonka w Zasowie. Instruktorzy zwiedzili szkółkę, z zaciekawieniem obejrzeli matecznik. Właściciel szkółki opowiedział o różnicach pomiędzy podkładkami generatywnymi i wegetatywnymi, omówił różnice pomiędzy poszczególnymi podkładkami i omówił wiele odmian drzew owocowych.

Pan Grzegorz pokazał kilka metod szczepienia drzew – niby prosta sprawa, a nie każdemu się to udaje. Podstawą jest ostry nóż i pewna ręka. Od szkółkarzy otrzymaliśmy drzewa i krzewy owocowe, mamy nadzieję, że niedługo zaowocują.

Po zwiedzaniu szkółki i ciepłym posiłku instruktorzy podsumowali tegoroczny sezon, omówili wyniki swej pracy i wspólnie omówiliśmy plan pracy na rok kolejny.

W dniu 11 października br. w świetlicy ROD „Siarkopol” w Tarnobrzegu odbyła się narada z instruktorami z rejonu działania Delegatury PZD w Tarnobrzegu. Celem spotkania było podsumowanie pracy instruktorów oraz wytyczenie planu pracy na następny sezon.

Podczas narad wielu instruktorów podkreślało, że niektórzy działkowcy traktują ich z zimną obojętnością choć zdecydowana większość działkowców zadaje mnóstwo pytań na temat uprawy i pielęgnacji rożnych roślin, przez co instruktorom często brakuje czasu na pracę na swoich działkach. Wielu instruktorów w oczekiwaniu na drugi termin walnego zebrania przedstawia wyniki swej pracy lub omawia wybrany temat z dziedziny ogrodnictwa. Jednak podstawą do rozliczenia pracy instruktorów winno być sprawozdanie w formie pisemnej składane do zarządu ogrodu.
 
Społeczna Służba Instruktorska jest potrzebna i ma wiele do zrobienia: organizacja wiosennych lub letnich przeglądów zagospodarowania działek, przeglądy konkursowe, udzielanie porad ogrodniczych, roznoszenie ulotek i „Zielonej Rzeczpospolitej”, pomoc w organizacji szkoleń i pokazów dla nowych i wieloletnich działkowców. Instruktorzy czuwają również nad modernizacją działek i przestrzeganiem regulaminu ROD. Ważne jest aby działkowcy zachowywali odległości przy nasadzeniach i naniesieniach oraz odpowiedzialnie segregowali odpady i nie spalali części roślinnych na działkach.

 

Tekst i zdjęcia:

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów
 

Wydawnictwo

Instruktor ogrodnictwa w biurze Okręgu prowadzi 

dyżur telefoniczny w każdą środę, w godzinach: 13.00 - 15.00 

pod numerem telefonu: 17 8543552.

Wszystkich zainteresowanych tematyką ogrodową prosimy również o kontakt mailowy:

ogrodnik@podkarpacki.pzd.pl

Kwiecień 2024

PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl