Aktualności

Styczniowy „Mój Ogródek” – od 20.12 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

Dodano: 20 grudnia 2023
W wydaniu styczniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć istotnych zimowych zadań, warto nie tylko sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”, ale i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.
 
Jak nowy rok, to oczywiście nowe trendy ogrodowe. Trendowi Viva la Vida poświęciliśmy temat miesiąca. Trend Viva la Vida to ogród pełen radości, pasji, ekspresji i kolorów. Przestrzeń, która pozwoli odpoczywać w atmosferze przywodzącej na myśl południe Europy lub Amerykę Środkową. W otaczającej nas, czasami trudnej rzeczywistości Viva la Vida to zachęta do manifestacji radości z życia. Warto się zainspirować!
 
 
 
W numerze czekają na Was ponadto:
 
Wszechstronne szałwie –  Dobrze je mieć na działce różne ich gatunki! Ta liczna grupa bylin i roślin jednorocznych wyróżnia się wybitnymi walorami ozdobnymi. Jedne mają sztywne gęste kwiatostany, u innych zaś są one luźne i delikatne. Szałwie potrafią rozpromienić ogród żywą czerwienią lub złagodzić go różem i fioletem. Efektownie wyglądają w grupach, tworząc kolorowe plamy na rabatach albo rozległe kobierce. Wiele z nich może mieć zastosowanie kulinarne i lecznicze, ich kwiaty stanowią pożytek dla pszczół. 
 
 
Tego unikaj, czyli najczęstsze błędy podczas cięcia – Formowanie i cięcie to najważniejsze zabiegi w uprawie drzew i krzewów owocowych. Wpływają na rozmiary i kształt drzewa, warunkują wymianę pędów starych na młode, pozwalają na mechaniczne zwalczanie chorób i szkodników. Cięcie wpływa na regularność, wielkość i jakość plonowania. Podczas zabiegu ważne jest dostosowanie terminu cięcia, jego intensywności i techniki do gatunku, wieku, rozmiarów i kondycji drzewa. Na działkach spotykamy się najczęściej z dwoma skrajnymi błędami – brakiem cięcia i cięciem zbyt silnym. Są też inne uchybienia, wyjaśniamy w tym artykule, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas cięcia. 
 
 
 
Karłowe drzewa pestkowe – Drzewa pestkowe w przeszłości rosły bardzo silnie i docelowo osiągały duże rozmiary. Z tego powodu na działkach wielokrotnie rezygnowano z sadzenia czereśni, śliw czy moreli. Tymczasem postęp, jaki dokonał się w sadownictwie, sprawił, że drzewa tej grupy też mogą być karłowe, jak jabłonie. Prezentujemy praktyczne wskazówki uprawowe dla tych gatunków, które pozwolą nam na uzyskanie karłowych drzew. 
 
 
 
Pokroje drzew i krzewów – Zimą mamy czas, żeby przyjrzeć się naszej działce. Czy jest ona ciekawa? Pokrój drzew i krzewów ma ogromne znaczenie dla kompozycji w ogrodzie. Także o tej porze roku warto mieć na działce okazy o szczególnie pięknym pokroju. Podpowiadamy jakie gatunki i odmiany wybrać, aby był działka cieszyła oko także teraz. 
 
 
 
Żywe pompy – Są rośliny, które potrafią skutecznie odwadniać teren, a wkomponowane w rabaty będę też malowniczo się prezentować. Dobrym przykładem może być między innymi ikona mazowieckich pól, czyli wierzba. Podmokła gleba w dobie zmian klimatu to prawdziwy skarb. Warto zatem docenić wilgotniejsze fragmenty działek, aby nie były wyłącznie rezerwatem komarów i ślimaków, lecz prawdziwą ozdobą zrównoważonego ogrodu. W artykule wskazujemy, jak osiągnąć taki efekt. 
 
 
Kolagen dla zdrowia i urody – O zdrowie warto się troszczyć przez cały rok. Każdy z nas słyszał o kolagenie. I choć nie zawsze wiemy, czym jest i jakie funkcje pełni w organizmie, reklamy suplementów diety i innych cudownych środków na poprawienie urody, zachowanie młodości i zdrowia zachęcają, by zwrócić na niego uwagę.  Wyjaśniamy, czy warto go brać? 
 
 
8 sposobów na mały ogród – Aranżacja małej przestrzeni powinna być bardzo wyważona, aby nie zakłócić proporcji między roślinami, a małą architekturą. Dotyczy to również ilości dekoracji. Urządzenie małej działki to prawdziwe wyzwanie, lecz z naszymi radami będzie to banalnie proste… 
 
 
 
 

 

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl