Aktualności

Wiosna na działce

Dodano: 30 marca 2016

Wiosną, jako pierwsze, nasze oczy cieszą kwitnące rośliny cebulowe. Od ilości gatunków i odmian może rozboleć głowa, ale warto zadać sobie trochę trudu i posadzić chociażby tulipany.

Tulipany sadzimy w drugiej dekadzie września. Do plastikowych koszyczków lub doniczek, wysadzamy tylko zdrowe cebule, bez widocznych uszkodzeń i oznak chorobowych. Przed posadzeniem warto zaprawić cebule preparatem Dithane NeoTec 75 WG lub Kaptan Zawiesinowy 50 WP albo Topsin M 500 SC.  W ten sposób skutecznie ograniczymy występowanie chorób grzybowych. 
Tulipany sadzimy w koszyczkach, żeby nie dostały się do nich gryzonie, ponadto koszyczki łatwiej znaleźć w glebie i wykopać.
 
Pamiętajmy, aby odpowiednio przygotować glebę, która powinna być przepuszczalna, żyzna i próchniczna, o odczynie lekko kwaśnym. Ziemię ogrodową wymieszajmy z piaskiem i kompostem dodając nawozy fosforowe w ilości: 50-80 g /m².
 
Cebule sadzimy na głębokości odpowiadającej trzech ich wysokościom, a na glebach bardzo lekkich, o jedną wysokość głębiej. Odstępy pomiędzy cebulami powinny wynosić trzy szerokości cebul. Dla lepszego efektu warto posadzić po kilka cebul danej odmiany. Odmiany wyższe zawsze sadzimy w tylnej części rabaty, a niższe z przodu. Po posadzeniu roślin cebulowych należy przykryć glebę torfem lub korą. Ograniczymy w ten sposób utratę wilgoci z podłoża i wzrost chwastów, a zimą przemarzanie gleby. Jeżeli spodziewamy się dużych mrozów, szczególnie podczas bezśnieżnej zimy, warto obłożyć rabatę kilkoma warstwami białej agrowłókniny i stroiszem.
 
 
Po okresie kwitnienia, gdy liście przyschną, wykopujemy cebule tulipanów. Cebule należy oczyścić z ziemi, podsuszyć i umieścić w przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu.
Jeżeli nie będziemy wykopywać cebul tulipanów, to z każdym rokiem będą się coraz bardziej zagłębiać, słabiej kwitnąć, aż w końcu zaginą. 
Pozostawiając cebule przez cały sezon w glebie zwiększamy ryzyko porażenia ich przez choroby.
 
Na zdjęciach: pierwsze w tym sezonie tulipany na działce nr 158 w ROD „Mokrzyszów” w Tarnobrzegu. Działkę użytkuje Pan Krzysztof Konieczny. 
Zdjęcia wykonano 30.03.2016r.
 
Jadwiga Brzozowska
OP PZD RZeszów
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul. prof. Ludwika Chmaja 4, 35-021 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 tel. Ośrodek Finansowo - Księgowy 17/ 85-43-557