Aktualności

Wyjątkowo zimny maj

Dodano: 15 maja 2019

 Dawno nie było aż tak zimnej i wilgotnej wiosny. Wiele osób obsiało grządki już w pierwszych ciepłych dniach pod koniec marca, ale część roślin nie skiełkowała. Te, które przetrwały stoją jak zaklęte. 

 
Jak ratować grządki? W miejscach, gdzie rośliny nie skiełkowały, należy delikatnie spulchnić i odchwaścić glebę i wysiać kolejną partię nasion. Koniecznością staje się stosowanie białej wiosennej agrowłókniny do okrywania zasiewów i posadzonych roślin. 
 
Chłód i nadmiar deszczu powodują, że rośliny słabo rosną i potem chorują. Aby pobudzić rośliny do wzrostu należy zastosować nawożenie dolistne. Można zastosować ogólno dostępne na rynku nawozy w płynie lub wykorzystać naturalne preparaty. Można zrobić wyciąg z pokrzywy (podlewamy grządki lub opryskujemy rośliny  rozcieńczonym 1:5), napar z pokrzywy (podlewamy grządki lub opryskujemy rośliny rozcieńczonym 1:4), wywar z rumianku lub wyciąg z mniszka. Nie od dziś wiadomo, że mocne rośliny są bardziej odporne na warunki stresowe i choroby. 
 
Rośliny sadownicze również cierpią. Podczas długotrwałych i obfitych opadów deszczu azot, magnez i wapń zostają wypłukane z gleby. Fosfor nie jest pobierany z gleby przez korzenie przy jej nadmiernej wilgotności. Dlatego po ustąpieniu deszczu należy zastosować nawożenie dolistne, przede wszystkim mocznikiem. Warto również zastosować nawozy humusowe, wyciąg lub wywar z żywokostu lekarskiego lub bzu czarnego, gnojówkę ze skrzypu polnego (rozcieńczoną 1:4), które uaktywnią próchnicę i życie biologiczne gleby.

 
 
Jadwiga Brzozowska
OP PZD Rzeszów 
 
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl