Aktualności

Zadbajmy o zdrowie w trakcie pracy na działce

Dodano: 23 kwietnia 2019

 Wiosną słońce staje się coraz częstszym gościem na działce, a budząca się do życia przyroda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Praca na działce, wśród śpiewu ptaków i roślinności to czysta przyjemność. Otaczająca nas przyroda to niestety nie tylko wschodzące kwiaty, pąki na drzewach, czy zielona trawa, ale także żyjące wokół nas organizmy. Niektóre z nich – tak jak np. kleszcze, mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Bardzo ważnym jest, więc aby się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.

 
Te niewielkie pajęczaki z pozoru wydają się niegroźne, jednak niestety są one nosicielami niebezpiecznych chorób m. in. boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Rocznie diagnozuje się KZM u ok. 150 – 250 Polaków. Z uwagi na brak skutecznego leku przeciw tej chorobie, w kuracji stosowane jest leczenie objawowe. Zarówno zakażenie boreliozą, jak i KZM może być tragiczne w skutkach. Wraz ze wzrostem liczby kleszczy, rośnie ryzyko zakażenia, zwłaszcza wiosną, kiedy to kleszcze wykazują największą aktywność. Wbrew pozorom na kleszcze możemy natknąć się nie tylko w lasach, w wysokiej trawie, ale także tam, gdzie rosną drzewa czy krzewy, czyli na działce.
 
 
 
Ukąszeniu kleszcza bardzo trudno zapobiec, ponieważ dzięki substancji znieczulającej znajdującej się w jego ślinie, potrafi bezboleśnie wgryźć się w każdą część ciała. Aż 65 procent osób chorych na boreliozę nie jest w stanie określić, kiedy doszło do ataku tego groźnego pajęczaka.
 
Kleszcze, żerując bowiem w przydrożnych trawach, ozdobnych krzewach czy na rabatkach są szczególnie wyczulone na zapach ludzkiego ciała (głównie potu), dzięki czemu z łatwością mogą zaatakować krzątającą się obok nich osobę i zakazić groźnym wirusem.
 
Jest jednak możliwość, aby uchronić się przed tą groźną chorobą. Wystarczy skorzystać ze szczepienia ochronnego, o które warto zapytać lekarza pierwszego kontaktu, gdyż to właśnie on kwalifikuje pacjentów do szczepienia.
 
 
 
Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych
 

Wydawnictwo

Instruktor ogrodnictwa w biurze Okręgu prowadzi 

dyżur telefoniczny w każdą środę, w godzinach: 13.00 - 15.00 

pod numerem telefonu: 17 8543552.

Wszystkich zainteresowanych tematyką ogrodową prosimy również o kontakt mailowy:

ogrodnik@podkarpacki.pzd.pl

Marzec 2024

PWŚCPSN
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl